Ne ki bu minimalism?-What The Earth Is Minimalism?

Basit; tüm hayatınızı yalnız ve 10 eşya ile geçireceksiniz.

Simple; you will live your life alone and  just with 10 things

Şaka yapıyorum.

Just kidding.

 

IMG_3608.JPG

Bu konuda size ahkam kesemem ama bildiğimi deneyimlediğimi anlatabilirim. Her minimalist kendi yorumunu katar. Sonuçta bu bir yaşam biçimi. Nasıl yaşamak istiyorsanız hayatınızı ona göre yönlendirirsiniz. Minimalistleri kategorilere ayırmak zor ama yine de sizlerle minimalismin bir kaç türünü paylaşacağım.

I’m not a expert and i don’t want to be “bossy” on this thing.
However i can share my own experience with you. Each minimalist has his/her interpretation.  Eventually, it’s a way of life. You live your life according to your passion. It’s really hard to categorize the minimalist life style but i will try to clarify your mind:)

Esas olan özgür olmak, özgürleşebilmek. Yorucu ilişkilerden, sizi ve bütçenizi yoran dolaplar dolusu kıyafetten, size uygun olmadığını düşündüğünüz işinizden. Her anlamda özgür olmaktan bahsediyorum.

Basically, it’s all about to be free. I mean, to declutter unhealthy relations, to get rid of all the useless stuff around you, to quit your soul sucking job. It’s all about absolut freedom.

Özgürleşirken kendinizi kalıplara sokmayın;

However, don’t stress yourself while you are chasing freedom
Hayyyııııırrrrr ben minimalistim araba alamam!!

Noooo, i am a minimalist, i would never-ever buy a car
Ya da / or

Bu ceket tam stilime göre ama ben minimalistim alamam!

This jacket suits me well but i am a minimalist i shouldn’t spend money for it.

 

Böyle bir durum yok. Neye ne kadar sahip olacağınız size kalmış. Sadece sahip olduklarınızın kölesi olmamanız önemli.

Honestly, this is absolutely not the case! It’s up to you to choose your path in this journey. The only thing is not to be a slave of what you have.

Minimalist vizyonun katı ve esnetilmeyen kuralları ya da belli başlı kategorileri yok. Her minimalist kendi hayatına kendi yorumunu katar.Sonuçta bu sizin hayatınız ve sizin tarzınız. Ben bu kavramı biraz daha açıklayabilmek adına size kendimce oluşturduğum minimalist türlerinden bahsedeceğim;

Actually, minimalism doesn’t have a strict classification and categories. Each minimalist has his/her own style. Briefly, it’s your life and your style.  i prepared a short list to clarify this concept a little more.

There we go;

Estetik/basit minimalist: Estetik bir bakış açıları vardır. Modaya, sanata ve tasarıma bu bakış açısıyla bakarlar. Geniş, ferah ve aydınlık alanlardan hoşlanırlar. Hayatlarının her alanında sadelikten hoşlanırlar. Bir biriyle uyumlu ve sade  tarzda giyinir, bu tarz döşenmiş alanlarda yaşamayı tercih ederler.

Aestetic/simple minimalist: They have a aesthetic point of view. They keep this point of view for fashion, design, art etc. They love wide, light-well space. They prefer the simplicity in all the areas of their life. Generally they wear versatile clothes. They decorate their place as inspired by this style as well.

Meraklı minimalist: Minimalism bir kavram ve bir yaşam tarzı olarak hoşlarına gider. . Fazlalıklardan kurtulmak ve daha düzenli bir hayata sahip olabilmek amacıyla basit ve sade yaşam tarzını benimserler ama tamamen minimalist bir yaşam sürmek amacında değildirler.

Curious/keen minimalist: They love this vision as a lifestyle. They choose it for to tidy up their home and to arrange their life but their purpose is not to live like a real minimalist.

Doğal minimalist: Doğal kaynakların gereğinden fazla kullanmamaya özen gösterir. Organik ve işlem görmemiş ürünler tüketmeye özen gösterir. Doğayı ve insan sağlını tehdit eden maddelerden uzak durmaya çalışır. Doğa düşkünüdür

Eco-minimalist: They try to use a few of natural resources. Especially they choose and consume organic and clean products. They avoid and stay away from human health and nature threatening substances.

Spirituel minimalist: Onlara zarar verdiğini düşündüğü ilşkilerden ve yerlerden uzak dururlar. Hayata ve ilişkilerine karşı minimal ve bir tavır takınırlar. Genelde oldukça alçakgönüllü ve bilge kişilerdir.

Spiritual minimalist: They stay away from the relations and places that they might been hurt. They have and minimal attitude towards the life and their relationships. Generally, they are very humble and wise.

Nitelikli minimalist: Nicelikten çok niteliğe önem verirler. Hayatlarında barındırdıkları insan ve eşya sayısından çok, kalitesine önem verirler. Ne kadar az yükün varsa o kadar özgürsündür bakış açısına sahiptirler. Paranın mutluluk getirmediğine inanır ve gereksiz gördükleri hiçbir eşyayı ellerinde tutmazlar. Az ama öz ilişkiler kurarlar. Hayatlarında az insan vardır ama bu kişilerle birbirlerine sıkı bağlarla bağlıdırlar.

Qualitative minimalist: They give much importance to quality over quantity. Quality is more important then quantity for them. They possess a few stuff and they have few friend but they give importance to quality of their commitment. Their motto is “Less is more”. They are aware of all the consequances of consumerism and materialism. There are few people in their life, but they have close relations with this people. 

Bunlar benim kendi okuduklarımdan yaptığım çıkarımlar. Bana kalırsa gerçekten bunun bir tanımı yok. Birden fazla kategoriye ait hissedebilirsiniz. Ya da belki hiçbiri siz değilsinizdir. Peki ya siz kendinizi nasıl tanımlıyorsunuz, lütfen benimle paylaşın.

These are my own interpretation. Honestly, I think there is no an exact definition. You can feel that you belong more than a one type or maybe you don’t belong any of them. How about you, how do you define yourself? Please feel free to share it with me.

Not: Daha fazla bilgi endimek istiyorum diyenlere; Minimalism ile ilgili çok sayıda kaynak var. Ama başlangıç için Joshua Fields Millburn & Ryan Nicodemus’un ve Maire Kondo’nun kitaplarını okuyabilirsiniz.

ps: For whom want more information, you can read Joshua Fields Millburn & Ryan Nicodemus’s  and Maire Kondo’s books or visite their web site. 

vee beni instagramda takip etmeyi unutmayın,

and don’t forget to follow me on instagram.

e. 

#keepitsimple

<meta name=”google-site-verification” content=”nUWMRVChgkhrr9I0frIgQSch_QynWA7NevrVpXd89kg” />

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.