Kapsul Gardrop 101- Capsule Wardrobe 101

Blog yazmaya başladığım günden beri evin her yerine el attım. Fazla, kullanılmayan ne varsa hepsini ayırıyorum. İşin en zor kısmı ise dolaplara el atmak. Kapsul gardrop hazırlamadan önce iyi bir dolap temizliği yapmak gerekiyor. Temizlik sonrasında yapılması gerken ise “Kapsül Gardrop” hazırlamak!!

 I have rubbed all over the house, since I started writing my blog. I declutter everything that I didn’t use more than a year. The most difficult part of the job is declutter the closet! However I’ve got good news for you; after the “no strings attached” session with your non-used stuff, you are ready to build your Capsule Wardrobe”

Bilmeyenler için kapsül gardrop nedir biraz bahsedelim. Kesin ve katı kuralları olmamakla birlikte üç aylık periodlarla yenileyeceğiniz, her biri 30-40 parçadan oluşan gardrop; Kapsül gardroptur. Bu 30-40 parçanın içine aksesuvar, ayakkabı, spor kıyafetleri, pijama, iç çamaşırı ve mücevheri ekleyip eklememek sizin elinizde. Ben eklemiyorum. Sadece dışarıya giyeceğim kıyafetler için bu düzenlemeyi yapıyorum.

For those who don’t know what  “The Capsule Wardrobe” is, let’s talk about it a little bit. Actually there aren’t any strict and rigid rules. The essential thing is to chose 30-40 items for a season. It’s up to you to add or not to add accesories, shoes, gym clothes, pajamas, underwear and jewelry. I didn’t; I only count my daily-life clothes. 

indir
                                                                                                               photo credit today.com      

Başlangıçta ilk yapacağınız iş dolabınızda ayırdığınız tüm kıyafetleri listelemek. Hangi parçadan kaç tane var, hangi renkler ağırlıklı? Bunları iyi analiz etmezseniz başarılı bir kapsül gardrop hazırlamak pek mümkün olmaz.

First of all, you should list all the clothes you keep after decluttering. How many of each type? Which color? Which style? If you don’t analyse this well, you will have a problem on building a Capsule Wardrobe.  

Pratik ve uyumlu renklerde kıyafetler seçmek kombin yapmayı kolaylaştırır. Mesela ben kalan kıyafetleri önce renklerine sonra da modellerine göre ayırdım. Ortaya çıkan sonuç beni oldukça memnun etti. Çünkü ayırdığım parçalar gerçekten yüksek kaliteli ve stilimi yansıttığını düşündüğüm parçalardı. Mimari stili çok severim; keskin hatlar, geometrik kesimler, pürüzsüz yüzeyler beni adeta büyülüyor. Elimdeki parçaların da bu stille örtüşmesi beni çok memnun etti. Bu da aslında şu gerçeği ortaya çıkarıyor; Şu elimde kalanlar hariç başka hiçbir parçaya ihtiyacım yok. Verilen onca paraya harcanan onca zamana yazık olmuş. Neyse zararın neresinden dönersek kardır:)

To make a combination, it will be  fair to choose versatile clothes. To set an example, I sorted my clothes by types and colors. After that, I separeted them by season. I was really pleased by the result; all I kept were  the high-quality clothes which reflect my style. I love the architectural, edgy style, sharp lines, geometric cuts and smooth surfaces. I am very happy to see consonnance between my style and my clothes. It actually reveals the truth; I don’t need more clothes and shame on me for spending all that money for nothing. 

1e144991300ad8b2b2e2bce206df30a1

Şimdi elinize kalemi kağıdı alın ve başlayın yazmaya; Hangi eşyadan kaç adet, hangi model ve hangi rekte var? Yani;

Now, pick up a pen and start writing; What do you have after decluttering? Which type? Which color?

Fof exemple; 

Gömlek; 5 adet; Shirt 5 pieces;

2 beyaz; 1 kısa kollu kısa kesim, 1 uzun kollu klasik kesim

2 white, 1 crop, short sleeve, 1 log sleeve regular

1 siyah; kısa kollu slim fit

1 black, slim fit short sleeve

1 pudra pembe; uzun kollu slim fit

1 ligth pink, long sleeve slim fit

1 gri; uzun kollu slim fit vb…

1 grey, long sleeve slim fit etc.

Bu şekilde elinizdeki kıyafetleri listeleyin. Bulunduğunuz şehrin hava koşullarını da göz önünde bulundurarak listeyi kontrol edin. Mevsimlere göre ayırdığınız kıyafetlerinizi dolabınıza dizmeden önce onlarla farklı kombinler yaparak, fotoğraflayıp arşivleyebilirsiniz.

List your clothes like this. Considering the weather conditions of your city, re-check the list. You can combine your clothes and take their photos if you want.

Kapsül gardrobun bana göre iki büyük faydası var; birincisi her sabah saatlerce dolabın önünde “Ne giysem” diye dikilmiyorum. İkincisi ise artık gereksiz alışveriş yapmıyorum. Böylece yüksek kaliteli ama stilime uygun ürünlere daha kolay ulaşabiliyorum.

There are two big advantages of the Capsule Wardrobe for me. The first one is; i don’t spend hours by thinking “I’ve got nothing to wear”  The second one; I don’t shop unnecessarily. In this way, I can easily access high-quality clothes which suit my style.

aesthetic-black-closet-clothes-Favim.com-3761921

  photo credit favim.com

Mevsim geçişlerinde kıyafetleri değiştirirken en çok neleri giymişsiniz, neleri giymemişsiniz, yeni bir parça almış mısınız? Bunları inceleyin. Giymediklerinizi ayırın ve gerçekten gardrobunuzda kalıp kalmamaları konusunu gözden geçirin. Bu süre boyunca satın aldıklarınızın içinde sırf almış olmak için aldığınız parçalar var mı? Varsa dikkat, kapsül gardrop oluşturmak onu korumaktan çok daha kolay. Benim kendi motivasyonumu korumak amacıyla oluşturduğum bir ceza kavanozu sistemim var. Gerçekten ihtiyacım olmayan, stilimle bağdaşmayan, sırf can sıkıntısından bir parça ya da bir eşya aldığımda tutarı kadar parayı bir kavanoza koyuyorum. Bu sistemi çok faydalı buluyorum çünkü böylece hem para biriktiriyorum hem de kendimi gözden geçiriyorum.

In every season transition, you should check your Capsule Wardrobe. What did you wear most? Which clothes didn’t you even touch? Analyse them. Declutter if needed. Think about what  you bought in this season and why? If you bought something that you didn’t really like, pay attention! Because building a Capsule Wardrobe is easier than keeping it alive! To maintain my motivation I have a punishment jar. If I buy something that I don’t need, I put the same amount in this jar.  Double expense! However, it helps me to reconsider wasting money and keeps me motivated.

Sabahları koşturmadan, çok kısa sürede giyinebilmek, sabahları kendime vakit ayırmak, alışverişte gerçekten hangi parçalara ihtiyacım olduğunu görebilmek insanın hayatını hem maddi hem de manevi anlamda hafifleten bir durum. Peki aranızda kapsül gardrobu olan ve kullanan var mı? Benimle deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Do you want a life without morning rush_  Do you want to save your time for yourselves in the mornings and to spend money for  a thing that you really need? I highly recommend you to try the Capsule Wardrobe. Well, Does anybody have a Capsule Wardrobe experience? Do you want to share it with me?

#keepitsimple

not:Bu arada ayırdığım kıyafetleri ne mi yaptım? Tabiki ihtiyacı olanlara bağışladım. Umarım en güzel günlerinde kullanırlar.

ps: In the meantime, what did I  do with all unwanted clothes? I donated them, of course. I hope they use it for their best days.

Kapsul Gardrop 101- Capsule Wardrobe 101” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.