Minimal ebeveyn olmak – Minimal Parenting

İnternette gezinirken gördüm, minimal ebeveynlikle ilgili biri şöyle yazmış;

-Çocuk sahibi olmamaktır.

Güldüm ama kesinlikle doğru cevabın bu olduğunu düşünmüyorum.

Ben bir anneyim ve her anne gibi çocuğum için en iyisini yapmak isterim. Ama bu en iyi nedir?

While I was surfing in Internet I have seen, somebody has written something about parenting;

  • Means not having a child.

I laughed but I don’t think it is a right answer.

I am a mother and I want to do my best form my child. But what is best?

Öncelikle söylemek isterim ki ahkam kesmek değil niyetim. Sadece minimal maceramda neler olup bittiğini sizlerle paylaşmak ve biraz da olsa sizlere ilham olabilmek hedefim.

Firstly, I would like to say that my intention is not making judgments without hesitation. Only my aim is I want to share with you my minimal adventure about what was going on and to inspire you.

1

Çocuk demek başlı başına bir karmaşa, evet kabul ediyorum. Tabii ki her anne baba doğal olarak çocuğu için en iyiyi yapmayı arzuluyor. En iyi kavramının tahmin ettiğiniz gibi kesin bir tanımı yok. Her anne baba kendi vizyonu doğrultusunda en iyiyi yaratıyor. Fakat kabul etmek gerekir ki bazı en iyiler çocuklarda geri dönülemez davranışlara sebep oluyor. Özellikle de tüketim toplumuna kendimizi kaptırdığımızda çocuğumuzu da ister istemez o yöne çekiyoruz. Böylece tek ve asıl görevimizin çocuklarımızın yiyecek, barınma, güvenlik, stimülasyon ( uyarma, tembihleme) ve koşulsuz sevgi gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu unutuyoruz.

I accept that child means a chaos in itself. Obviously, all parents desire to do their best for their child. As you guess, there is no exact meaning of ‘the best’. All parents create the best in their own vision. However, it should be accepted that some bests cause irrevocable behaviours in children. Especially, when we are fascinated by consumption society, we pull our child to this direction willy-nilly. Thus, we forget our sole and main task to our child which is to meet our child’ good, housing, safety, stimulation and unconditional love needs.

Tabii ki çocuk büyütmenin bir çok yolu var ve minimal ebeveynlik bunlardan sadece biri. Temelini Minimalizm’den alıyor yani; zamanı iyi kullanma, maddi ve manevi tüm fazlalıklardan kurtulma, berrak bir zihne sahip olma gibi ilkeleri ile ebeveynlik üzerinde fayda sağlıyor.

Obviously, there are several ways to raise child and minimal parenting is one of them. Its foundation is coming from Minimalism, namely, it gains favours by using time effectively, getting rid of financial and emotional surpluses, having a clear mind, on parenting.

Programlı yaşamayı hep hayatı kolaylaştıran bir durum olarak kabul ettim ve uzun yıllardır programlı yaşıyorum. Bu sayede kendimi günleri, saatleri programlarken bulmuyorum. Her şeyin bir günü, bir saati, bir sırası var. Evin programlayıcısı ben olduğum için bu anlamda düzeni sağlamakta zorlanmıyorum. Yoğun çalışan, beynen ve fiziken çok yorulan iki ebeveyn olarak eşimle iş bölümü yapmamız şart. Yoksa evin düzenini sağlayabilmemiz mümkün değil. İş bölümü bu anlamda minimal ebeveynliğin temel taşlarından biri diyebilirim.

I always accepted that programmed living is a situation which ease life and I am living as programmed for many years. By means of that, I am not find myself to make days, hours programmed.  All things have a day, a time and an order. For the reason that I am the programmer of home, I don’t have any difficulties to provide order. It a condition that myself and my husband need to make distribution of work as we are the persons who work busy and get tried mentally and physically. Otherwise, it is not possible us to provide home order. In this sense, I can say that distribution of work is one of basic stones of parenting.

minimal_room_grey_tonesEvdeki minimalleşme sürecinde ise kızımın oyuncaklarını ayırmayı en sona bıraktım. Şimdilik hepsi salonda yığılı duruyorlar. Çünkü o daha bu süreci anlayabilecek ve bu doğrultuda kararlarını verebilecek yaşta değil. Ama yavaş yavaş onunla oyuncaklarını ayırmaya başladık. Evdeyken ona “Bugün hangi oyuncaklarını götürmek istersin?” diye soruyorum ve ona iki hak veriyorum. Kızım da karar verip çantasını içine onu yerleştiriyor ve bana gün boyunca başka hiç bir oyuncaktan bahsetmiyor. Kendi kendine karar verdiği için evden verdiği kararı kabullenerek çıkıyor. Evde kaldığımız günlerde ise “Şimdi hangi oyuncakla oynamak istersin?” diye soruyorum. Oynamak istediği oyuncağı kenara ayırıyor gerisini topluyoruz. Ona asıl vermek istediğim mesaj şu; kendini mutlu etmek için bir oda dolusu oyuncağa, eşyaya ihtiyacın yok. Önemli olan ne istediğini bilmek ve onu bir başkasıyla paylaşarak güzel ve eğlenceli vakit geçirmek. Mesela kızımla ben beraber barbunya ayıklıyoruz. Evet bildiğiniz pazardan aldığımız barbunya. Bunu yaparken çok eğleniyoruz. hem onun motor becerileri için çok faydalı hem paylaşmayı öğreniyor hem de bana yardım ettiği/edebildiği için kendine güveni geliyor. Sonuçta çocukluk örseler. Siz ne yaparsanız yapın örseler. En azından onun kendine güvenini sağlayacak bir takım görevler vererek onu cesaretlendirmeye çalışıyorum.

During the minimalism period at home, I left my daughter’ toys to the last minute. They are heaped in the living room for now. Because she is not at the age where she can understand this stage and she can make her own decision in this direction. But, we started to separate her toys slowly. When she is at home, I ask her ‘Which toys would you like to take with you today?’ and I give her two rights. Then, my daughter decides and place them in her bag and never says anything more about toys throughout the day. As she makes decision in herself, she leaves home by accepting that. When we are at home I ask ‘Which toys would you like to play?’. She separates the toy she wants to play and we collect the rest. The main message we want to give her this; you don’t need to have a room of toys, goods to make yourself happy. The important thing is to know what you want and to have good time by sharing it with somebody. For example, I shell beans with my daughter together. Yes, you know the beans we buy it in bazaar. We enjoy too much when we do this. It is either beneficial for her motor skills or for learning sharing and for trusting herself as she can help you. As a result, childhood rucks no matter how you slice it. I am trying to encourage her by giving some tasks which provides taking heart.

Gerçekten nelere ihtiyacımız olduğuna her kişi kendisi karar verir. Buna ne bir sosyal medyada gördüğünüz bir fotoğraf ne bir uzman ne de ben karar verebilirim. Buna ancak o evin bireyleri karar verebilir. Yol gösterici olarak birisine danışabilirsiniz, o size kaybolduğunuzda yol gösterebilir ama asla sizin yerinize karar veremez. Bu sebeple oynayacağınız oyuncaktan yapacağınız aktiviteye kadar sizi en mutlu edecek ve en eğlenceli olanını seçmek/ belirlemek sizi elinizde.

Indeed, a person makes decisions about what she/he needs. Neither me nor an expert and a photo you have seen in social media can make decision for it. Only individuals of home can decide that. You can consult an advisor; the advisor can lead a way but cannot make decision in place of you.  For this reason, selection a thing which makes you happy and most enjoyable from the toy you will play to an activity you will make, is in your hands.

61cf832a30b2cc17a62a57e7a4588fccİşinizi kolaylaştırmak için bana göre “Minimalist Ebeveynliği” sizlere özetleyeyim. Zamanınızı iyi yönetin, program yapın. Hobilerinize ve rahatlamaya vakit ayırın. Unutmayın siz mutlu ve huzurluysanız, çocuğunuz da öyle.

To ease your work, let me summarize what Minimalist Parenting is in my opinion. Manage your time effectively, make a program. Spare time for your hobbies and relaxing. Don’t forget that if you are happy, your child would be happy as well.

Evdeki eşyalarınızı sınıflayın ve ayırın. İşe kapsül gardroptan başlayın. ( Kapsül gardrop nedir bilmeyenler buraya tık tık). Evinizi organize edin, fazlalık ne varsa kaldırın ya da bağışlayın. İhtiyacı olanları mutlu edin.

Categorize your goods at home and spare them. Start the work with capsule wardrobe (If you don’t know what capsule wardrobe is, click it). Organise your home, remove surpluses or donate them. Make people happy, who need them.

Haftada bir mutlaka ailecek en sevdiğiniz yemeği yapın ve beraber yiyin.

Cook your most favourable food once a week and eat it with the whole your family.

Çocuğunuzun öğrenme kabiliyetine güvenin. Onlar birer sünger gibidir. Sizi gözlemleyerek büyürler. Ona iyi birer örnek olmaya çalışın.

Trust learning ability of your child. They are like a sponge. They grow up by observing you. Try to be a good example for them.

Ve her zaman elinizin altında bir yapılacaklar listeniz olsun. Hayatın elinizden plansız programsız, öylesine akıp gitmesine izin vermeyin. Anne-baba olduğunuz ve çocuğunuzla geçirdiğiniz her an çok kıymetli. Bu anların değerini bilin.

And make a do list which is at your elbow. Don’t allow the life to fly from your hand without a plan and program. All the time being a parent and you spend with your child is valuable. Know your time’ value.

Hepinize kocaman öpücükler

Big kisses for all

ege

#keepitsimple

instragram: @simpletheblog

Minimal ebeveyn olmak – Minimal Parenting” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.