Sıkça Sorulan Sorular -F.A.Q

Selam,soru_isareti

Bu sefer bana sıkça sorulan sorulara topluca cevap vereceğim. İşte başlıyoruz;

Hi,

I will give answer all together for all questions that were asked me. Let’s start:

 

 • Gerçekten bir kapsül gardırobun var mı?
 •  Have you got a capsule wardrobe, indeed?

Evet, gerçekten bir kapsül gardırobum var. Gardırobu oluşturmak eşyalarla vedalaşmaktan daha kolay inanın bana. Bir kere karar verdikten sonra gerisi iyi bir planlamayla hallediliyor. Kendinizi, renklerinizi, tarzınızı tanıdığınız an işin büyük bölümü bitmiş demektir. Biliyorum düşününce kulağa zor geliyor. Buna cesaret edemeyenler ya da edip de işin içinden çıkamayanlar için iyi bir haberim var; İleride işinizi kolaylaştıracak projelerim olacak. Bekleyin 🙂

Indeed, I have got a capsule wardrobe. Believe me, it is easier to say good bye to stuff more than creating the wardrobe. Once you decide, the rest can be sorted out with a good plan. It means that the large part of the work is completed when you know yourself, your colours and your styles. I know it sounds difficult when considering. However, I have a good news for the persons who cannot have the brass balls to do it or cannot find a solution; I have lots of projects in the future, which makes your work easy. Wait.

 • Neden minimalistsin?
 • Why are you minimalist?

Burada da anlattığım gibi hissettiğimle yaşadığımın çeliştiği uzun bir süreden sonra hislerim galip geldi. Hayat tarzı, davranış biçimi, bakış açısı – nasıl adlandırırsanız adlandırın- olarak kendimi ait hissettiğim için minimalistim.

As I explained here, after a long time for the conflict between I feel and I live, my feelings won. Life style, type of behaviour, perspective – whatever you call – as I feel myself to belong to; I am minimalist.

 • Peki neden blog yazıyorsun?
 • Why are you writing blog?

Çünkü yazmayı seviyorum, çünkü mesleğim bu 🙂 Biz iletişimciler konuşmazsak çatlarız, böyleyiz. Mesleki deformasyon işte:) Şaka bir yana günümüzün tüketim çılgınlığından sıkılmış ama kendine bir çıkış yolu bulamayan insanlara bir yol gösterebilmek, ilham olabilmek için blog yazıyorum.

Because I like writing, as my profession is that. We, communicators, burst if we do not talk, we are built that way. So it is professional deformation=) Joking aside, I am writing blog to inspire and lead the way for the people who are bored from consumerism but cannot find an escape way.

 • Neden instagram hesabında sadece giydiklerini paylaşıyorsun?
 • Why are sharing just what you have worn in your Instagram account?

İş hayatında ve günlük hayatta az eşya ile şık olabileceğini göstermek için minimal stili nasıl uyguladığımı paylaşıyorum. Şık ya da stil olmak için illa kredi kartı limitlerini zorlamak gerekmiyor. Stilimi seviyorum  ve bunu paylaşmak hoşuma gidiyor.

I am sharing how I apply minimal style to show how you can be chic in business or daily life with less stuff. Pushing the credit card limit is not required to be chic. I like my style and like sharing this.

 • Çocukla minimal yaşam mümkün mü?
 • Is it possible to live minimal with child?

Kesinlikle mümkün! Aklınızdan kalıpları çıkarın. Çoçuklarınızla güzel vakit geçirmek ve hayatı paylaşmak için çok para harcamanıza, onu hediyelere boğmanıza gerek yok. Elinizdeki imkanlarla da yaratıcı olup, farklı etkinlikler yapıp, eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Bu konuyla ilgili şöyle de bir yazı yazmıştım. Detay isteyenlere duyurulur:).

Definitely, it is possible. Take out taboos from your mind. You don’t need to spend much money and lavish gifts on your child to spend good time and share the life with your children. You can enjoy by doing different activities and by being creative with your possibilities. I have written this post about this issue. For those want details.

 • Hiç mi alışveriş yapmıyorsun?
 • Don’t you go shopping, never?

Cevabı basit; ihtiyacım varsa evet, yoksa hayır. Kendime yakın bulduğum markaları takip ediyorum ve ihtiyacım doğrultusunda alışveriş yapıyorum. Ev için gerekli şeyleri ise mutlaka liste ile alıyorum. Eskiden listeyi yapıp arabada unutuyordum ama şimdi listesiz markete girmiyorum 🙂

The answer is simple; if I need something, yes; if I don’t, no. I follow the brands which are familiar to me and go to shopping in line with my needs. However, I definitely go shopping with a list for home needs. In the past, I was forgetting the list I made in the car, but now I do not go to supermarket without list.

 • Minimalist bir yaşam kurmak kolay mı?
 • Is it easy to make a minimalist life?

Karar verdikten sonra kolay. Bu sürecin en zor aşaması karar vermek ve kabullenmek. Bir diğer zor aşama ise bunu sürdürmek. “Ay bu sene bu modaymış, dur bir minimalist olayım” derseniz 1 hafta sonunda vazgeçersiniz:). Çünkü minimalizm bir akımdan ziyade bir yaşam biçimi. Bunu benimseyebilirseniz sürdürmekte de zorluk çekmezsiniz.

It is easy after you decide. The most difficult step of this process is to decide and to accept. The other difficult step is to continue this. If you say ‘Oh, this is a trend for this year, let me be minimalist’, you renounce by the end of the week=) Because minimalism is a life style, rather than a movement. If you can accept that, you don’t face any difficulties to continue this.

 • Fotoğraflarında neden çok nadir gülüyorsun?
 • Why are you less smiling in your photos?

Çünkü pembe bulutlara ve prenseslere inanmıyorum. Bize pazarlanmaya çalışılan ” sürekli mutlu olmalıyız, sürekli gülmeliyiz, gözümüzün içi parlamalı” oyununu da son derece yapay buluyorum. Canım gülmek istediğinde gülüyor, somurtmak istediğinde somurtuyor, öylece durmak istediğimde de öylece duruyorum. Kısacası biri olmak için, bir şey hissetmek için kendimi zorlamıyorum. O an nasılsam öyle bakıyorum objektife.

Because I don’t believe pink clouds and princesses. I find artificial the game which is ‘We should be always happy, should always smile, our eyes should be glowed’’ and tried to market us. Whenever I want smile, I smile; I want sour, I sour; I want stand so, I stand. Consequently, I don’t force myself to be a person or to feel something. I look to objective how I am at that moment.

 • “Simple”ı kurmaktaki amacın nedir?
 • What is your aim for establishing ‘Simple’?

“Simple”ı kurmaktaki asıl amacım başka bir çıkışın mümkün olduğunu paylaşmak. Bir anlamda, tüketim toplumunun bizi soktuğu girdaptan kurtulmak isteyip de yolunu bulamayanlara ilham olabilmek. Sade, düzenli ve programlı olmanın hayatı nasıl kolaylaştırdığını paylaşmak ve deneyimlediklerimi anlatmak için kurdum. Minimalist hayat, minimalist stil kısaca minimalizm ile ilgili kafasında soruları olanlara bir kaynak olabilmesi umudu ile ortaya çıktı diyebilirim.

The main reason I established ‘Simple’ is to share the possibility of another escape way. In the other words, to inspire the people who want get rid of swirl where we slack in it because of consumerism and cannot find their way. I established it to share and explain my experiences about how being plain, orderly and programmed can ease the life. I can say that it came up to be a resource for those who have questions in their mind about minimalist life, minimalist style, shortly minimalism.

İşte bana sıkça sorulan soruların cevapları bunlar. Sizin de sorularınız varsa lütfen yorum yazarak sorun. Şimdilik hoşçakalın 🙂

So, these are the answers of questions that were asked me. If you also have a question, please ask by making a comment. Goodbye for now.

e.

#keepitsimple

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.