Yeni yıl, yeni umutlar, yeni kararlar

Yeni bir yıla girerken kararlar almak adettendir. Büyük büyük cümlerer kurarız her Aralık ayında. Büyük bir motivasyonla inanırız dediklerimize ama yıl sonu geldiğinde listenin 2/3ü hala olduğu yerde durur. Peki neden?

Bu durumun en büyük sebepleri; Kendimize kaldırabileceğimizden daha fazla söz vermemiz, yük bindirmemiz, doğru cümleleri kurmayışımız, gerçekçi hedefler koymayışımız ve en önemlisi bir hareket planımızın olmaması. Şu konuyu bir liste halinde toplayalım hadi gelin.

 1. Büyük cümleler yerine gerçekçi cümleler kurun. Hedefinizi net tanımlayın, çerçevesini çizin ve bunları detaylıca bir kağıda dökün. Bu motivasyonunuz düştüğü anda size rehber olur ve ara ara bakarak işin neresinde olduğunuzu kontrol edebilirsiniz.
 2. Hedefiniz büyük ise onu etaplara dökün ve bir hareket planı oluşturun ve her etaba bir zaman verin. Kısaca planlayın.
 3. Planınızı yaparken olumlu cümleler kurun; “Ben kilo vereceğim” yerine “Bu yıl daha sağlıklı besleneceğim” diyin. Beyniniz olumsuz cümleleri hazmetmekte zorlanır. Bunun en basit örneği biri bir şeyi yapma dediğinde istisnasız herkes o hareketi yapar. Bu sebepten olumlu cümleler kurun
 4. Esnek olun, kendinize hata payı bırakın. İdeal görünen bir hareket planı öngörülemeyen sebeplerden işlemeyebilir. Canınızı sıkmayın
 5. En önemlisi yılın sonunda hedefinize erişemeseniz bile kendinize inanın. Bunu düşünüp planlamak bile başlı başına bir iştir. Ayrıca yenilen pehlivan güreşe doymazmış. Sene kaldığınız yerden devam edersiniz:)

Benim minimalizme geçiş sürecimde hayatımı düzenlerken yaptığım bir egzersizi sizlerle paylaşmak istiyorum, belki faydasını görürsünüz. Bunu koçluk eğitimi aldığım dönemde öğrenmiştim. Hedeflerimi belirlerken, kendimle ilgili kararklar alırken kullandığım bir sistemdir.

 • Değiştirmek istediğiniz şeyin ne olduğunu tüm detaylarıyla ve objektif olarak tanımlayın;
  • Hayatımı yeniden düzenlemek istiyorum
 • Kesin hatlarıyla tam olarak neyi değiştirmek istediğinizi tanımlayın ve bunu neden değiştirmek istediğinizi tanımlayın
  • Hayatımda gereksiz insanlar, gereksiz ilişkiler ve gereksiz harcamalar var. Bunları geride bırakarak yeni bir hayat düzeni oluşturmak istiyorum. Minimalizmi kendime yakın buluyorum. Kendi şehirli hayatımla minimalizmi harmanlamak ve bana ait yeni bir hayat kurmak istiyorum.
 • Değişimin size neler katacağını düşünün
  • Bu değişim sayesinde bana zarar veren ilişkilerden ve alışkanlıklardan uzak duracağım ve daha hafiflemiş, daha sade ve berrak bir hayatım olacak. İyi, temiz ve güven duyduğum ilişkiler ve hayatıma katkı sağlayan davranışlarla yaşayacağım. Daha az ve öz bir hayatım olacak. Bu da beni daha huzurlu hissettirecek.
 • Kendinizi bu hedefe ulaşmış halinizle hayal edin. Gözünüzde canlandırın, sesini duyun, duygusunu hissedin. Ne gördünüz, ne duydunuz, ne hissettiniz? O görüntüyü, o sesi, o hissi iyice belirleyin. Çünkü işin sonunda varacağınız yer odur. Onu iyi tanıyın.
  • Daha rahatlamış bir ben görüyorum. Daha sakin, daha mutlu. Kendimi huzurlu hissediyorum. İçimden gelen bir mutluluk hissi var. Böyle kocaman bir kahkaha değil ama sürekli küçük bir gülümseme gibi. Güzel ve olmasını istediğim bir his.

Bunlar benim cevaplarımdı. Bu sorular ve vereceğiniz cevaplar belki size de yeni yılda kararlarınızı alırken rehber olur, kim bilir?

Hepinize şimdiden iyi ve güzel bir yıl diliyorum.
ege

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.