YOGA SEVMEYENLER İÇİN DİNGİNLEŞMENİN 10 YOLU

Günlük hayatımızın artık bir parçası olan stresten uzak durmak için bir çoğumuz yogaya ya da meditasyona gidiyor. Fakat bu yöntemler popüler olmakla birlikte hepimizin ilgilisini çekmek ya da hepimizde aynı şevki uyandırmak zorunda değil. Mesela ben ilk ve tek yoga deneyimimde “Sınıfın düzenini bozmaktan” ders sonunda hocamız tarafından uyarılmış ve yoga sınıfından atılmıştım 🙂 .

Peki Uzak Doğu’nun sunduğu nimetlerle çok da uyuşamayan bizler sakinleşmek, kafa boşaltmak ve dinginleşmek için neler yapabiliriz?

Aslında hepimizin bir anda aklına gelen ve pek de yeni bir keşif olmayan 10 maddeyi elimizin altında bulunsun diye sıralıyorum, buyurunuz;

1- Boyama kitabı

Büyükler için piyasaya sürülen boyama kitapları tam bir sakinleşme aracı. Renklerin içinde kaybolurken dünyayı unuttuğumuz kesin.

2- Yazı yazmak

Belki arada sırada karalanan bir defter ya da düzenli tutulan bir günlük olabilir. Tüm derdi, kederi, stresi dökün kağıda…

3- Deniz kıyısında uzun bir yürüyüş

Şahane bir seçenek olmakla beraber yine de soğuk günlerde yapmamanızı tavsiye ederim. Üşütüp hasta olmanızı istemeyiz.

4- Kinetik kum

Benim güzel tatlı “Zen” oyuncağım. Çocuklar için yapılmış olmakla beraber bundan daha iyi bir stres yok edici tanımıyorum. Benim favorim bu!

5- Yemek yapmak

Çok sık yaptığınız ve ezbere bildiğiniz bir tarif olmamasına dikkat edin. Daha önce denemediğiniz ve ya içinde bir çok farklı malzemenin bulunduğu güzel bir tarifi yapabilirsiniz.

6- Mobilyaların yerini değiştirmek

Hem fiziken hem de “Neyi nereye koysam?” diye düşünmekten yorulacağınız muhteşem bir aktivite!

7- Evi temizlemek

Gerçek bir temizlik yapabilir  ya da evdeki eşyaları gözden geçirerek fazlalıklardan kurtulabilirsiniz.

8- Sinemaya tek başına yolculuk

Sinemanın o kendine has ortamında güzel bir film izlemek hepimizi bir süre de olsa herşeyden uzaklaştırır.  Yine de seçeceğimiz filmin dram olmamasına dikkat etmek iyi bir fikir olabilir 🙂

9- El işi

Örgü, dantel, kanaviçe ya da en basitinden kesip biçmek. İnternette bulabileceğiniz DIY siteleri size bu konuda bir çok fikir verebilir.

10- Uyumak

Güzel bir bitki çayı için, perdeleri kapatın, telefonunuzu sessize alın ve mışıl mışıl uyuyun.

 

İşte 10 maddelik listemizin sonuna geldik. Benim favorilerim kinetik kum ve evi temizlemek, peki ya siz neler yapıyorsunuz?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.