credit: pinterest

Detoksla geçen 3 gün!

Bu kışı 4 kilo alarak tamamlayan ben, şehri saran sıcakları dondurmalarla kutlayıp zaten kendini kaybetmiş bünyeme en gereksiz darbeyi vurdum.  Acımasız kararı vermek artık şart olmuştu. Kendimi sıkı bir beslenme programına almadan önce 3 gün boyunca arınmamı sağlayacak bir detoksa başladım.

DE-TOKS

Toksinlerden arınma,

Benim Everestim,

Benim Sofi’nin Seçimi anım,

Benim verdiğim en duygusunu tanımlayamadığım karar.

Tamam, buradan sonra en subjektif duygularımla durumu anlatacağım, yani şimdiden affola:)

  1. GÜN

Sabaha meyveyle başladım, sonuçta sabah yani ne kadar kötü olabilirdi ki? Yumurtalarımı yemeden güne başlamak beni salaklaştırsa da koltukta biraz süründükten sonra zaten uyuya kaldım. Ayıldığımda ara öğün vaktiydi ve 10 tane çiğ badem yedim. Bademleri tek tek saydım. Her bademe 10 dakika ayırdım. Böylece öğle yemeğine kadar biraz daha az aç olacaktım. Öğlen haşlanmış brokolilerden şahane bir tabak yaptım kendime. Sonra tabii kiii açlığın verdiği agresif tatlılıkla evin içinde huysuz şirin gibi dolanmaya başladım. Sonra tekrar 10 badem, tekrar brokoli, tekrar meyve. Birinci günü insan görünümlü maymun olarak tamamladım.

2. GÜN

Tüm günlerin programları aynı olduğu için menüyü baştan saymayacağım. Tek hatırladığım açlığın bende sinir yaptığı, açlıktan gözümün karardığı ve gerçekten AÇ olduğum! Sırf midem şişsin diye suya dadandım.

3. GÜN

Yani bir insan kendine neden bunu yapar diye düşündüğüm, sırf “Ölmek var dönmek yok” motivasyonu sebebiyle tamamlamaya yemin ettiğim ve mutlaka bir şekilde bünyeme iyi gelmiştir diye düşünerek kendimi telkin ettiğim bir gün oldu.

SONUÇ:

Öncelikle belirtmek isterim ki bu program bana bir Beslenme Uzmanı tarafından verilmiş bir detokstu. Yani internette aranırken bulmadım. Zaten internette bulduğunuz programlara güvenmeyin. Mutlaka işin profesyonellere danışın. Gelelim detoksun önemli notlarına;

  • Eğer benim gibi boks, kickboks vb ağır antreman gerektiren sporlarla uğraşıyorsanız. Detoksu boşverin. Antreman sonlarında bile tam olarak yorulmayan ben, detoks sırasında 20. dakikada yeri öpüp “Bitirmemize ne kadar kaldı ühühühüh” diye ağladım.
  • Bol bol su için. Çok az beslendiğiniz için boşaltım sisteminiz yavaşlayabilir. Bitki çayı ya da bol su ile bunu destekleyebilirsiniz.
  • Açlığın sinir yaptığı bilinen bir gerçek ama detoks insanı gereksiz agresif yapabiliyor. Yine de bu sürede yanınızdakilerin kalbini kırmamaya özen gösterin.
  • Lütfen programa uyun. Zaten azıcık besleneceksiniz onu da aksatmayın.

 

Sonuç itibariyle bu üç günü başarıyla tamamladığım için mutluyum. Hem irademi denedim hem de iyi bir temizlik yaptım. Siz de yıl içinde kilo aldıysanız, düzensiz beslendiyseniz, biraz ara vermek istiyorsanız, kısa detoks programları sizin de işinize yarayabilir.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.