credit: https://www.instagram.com/p/BIu4tSWDuaP/

Minimalizm vs Çocuk

Uzun süredir sizlerle minimalist bir post paylaşmadığımı farkettim. Bu sebeple bu aralar çok fazla sorulan ve çok anlattığım bir konuyu sizlere özetlemek istiyorum: Minimalizm çocuklara ne katar?

Kolay mı?

Çocuk yetiştirmek tabiii kiiiii kitaplarda yazılanlar kadar kolay, sınırları çizili ve teorik değil. Her çocuğun, her annenin, her babanın kendine ait bir karakteri, bir alışkanlığı var. Tüm bu farklılıklara rağmen bir takım düzenlemelerle çocukların hayatlarına ferahlık getirirken kendi hayatlarımızı da kolaylaştırabiliyoruz.

Konumuzun anne ve babaları ilgilendirdiğini kesin ama burada bahsedeceğim şeyler temelde hepimizin işine yarayacak bilgiler. Minimalist olmayabilirsiniz ama belki kullanışlı bir kaç tüyoyu burada bulabilirsiniz.

Az eşya

Minimalizm az eşya dinamiği üstüne kurulduğu için çocuklarınızla oynarken ister istemez yaratıcılığınızı konuşturmak zorunda kalırsınız. Mesela eğer bebekleri için bir havuz istiyorsa gidip oyuncakçıdan havuz almak yerine bir yoğurt kabından havuz yapabilirsiniz. Aynı sistem büyükler için de geçerli. İnternette dönen bir çok DIY videosunda bu tarz geri dönüşüm ve yeniden kullanma fikirleri bulmak mümkün.

Paylaşmak güzeldir

Az oyuncak paylaşmayı gerektirir. Bu durum, elindekini diğer oyun arkadaşıyla paylaşması ve onunla ortak paydada buluşmasını sağlar. Bu sayede çocuk, uzlaşmayı, iletişim kurmayı öğrenir ve sosyal beceriler kazanır. Biz büyükler için ise evdeki işleri, günlük eşyaları ortak kullanmak kolaylaştırır. Mesela bir takım makalelere göre kahve bardakları en çok bağlanılan ve atmakta en zorlanılan eşyalardan biriymiş. Herkesin kendine ait 5 bardağı olsa o mutfağın halini düşünebiliyor musunuz? En iyisi yeteri kadar eşyayı saklamak ve beraber paylaşarak kullanmak.

Stressiz ortam yaratmak

Eşyaları elemenin büyüklerdeki stres düzeyini azalttığını biliyoruz. Bu durum çocuklar için de geçerli. Daha az ve sadece kendine yeten oyuncak/eşya ile çocuk; karmaşadan uzak, daha dingin ve sakin bir alana sahip olur. Daha geniş bir oyun alanı yaratmak bu sayede mümkün. Sonuçta evin her yerine yayılmış, parçaları dağılmış, kırılmış oyuncaklar, evde gereksiz yer kaplamak dışında hiçbir işe yaramıyor. Evinizi bunlardan arındırıp çocuğunuzun hali hazırda bulunan faydalı, geliştirici ve yaratıcı oyuncaklarla oynamasını sağlayabilirsiniz.

Geleceğe yatırım

Gerçekten neye ihtiyacı olduğuna odaklanan çocukların analiz yeteneği gelişir ve akıllı tüketim yapma alışkanlığı kazanırlar. Bu sayede hem zamanlarını hem de paralarını küçük yaştan itibaren yönetebilir hale gelirler. Eğlencenin ve güzel vakit geçirmenin sadece satın alınan bir oyuncaktan ibaret olmadığını bilen çocuklar ileride insan ilişkilerinde de daha derin ve daha güvenli bağlar kurabilir.

Bugün attığımız küçük adımlar onların hayatlarında büyük ufuklar açabiliyor. Minimalist olmasanız bir kaç küçük teknikle onlarla daha kaliteli vakit geçirmenin yolunu bulabilirsiniz.

 

Ege

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.