Mini mini minimal

Merhaba!

Minimalizmin bir çok kişi tarafından merak edilmesi, popülerleşmesi ve hayat tarzı olarak benimsenmesi yanında çeşitli eleştirileri de getirdi. Peki bu eleştiriler ne kadar haklı ya da eleştirenler konuya ne kadar hakim? Yaptığım ufak araştırmalar sonucunda gördüm ki aslında insanlar minimalizm ile ilgili genel geçer ve yüzeysel bilgilere sahip. Bir takım eleştiriler ise üstün körü bilgiler ışığında yapılmış.

Minimalizm hakkında yapılmış bir çok eleştirinin aslında minimalizmi bilmemekten  ya da eksik bilmekten kaynaklandığını gördüğüm için bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Kendimce bu eleştirilerin bir bölümünü derledim ve “işin doğrusu” olduğuna inandığım şeyleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Capsule-Wardrobe

-Çok eşyan varsa minimalist olamazsın

Bu tamamen yanlıştır. Minimalist olmak fazlalıklardan arınmak demektir. Evdeki enerjiyi sömüren, kullanılmayan, işe yaramayan ve yer kaplayan eşyalardan arınmak demektir. Aynı durum kıyafetler için de geçerlidir. Stilinizi yansıtmadığını düşündüğünüz eşyaları ayırmak ve sizi temsil eden bir dolap oluşturmaktır. Bazıları için bu 10 kıyafetse bazıları için bundan çok daha fazlası olabilir. Burada önemli olan şu andaki durumla, olmayı hedeflediğiniz kişi arasında engel olan maddeleri ortadan kaldırmaktır.

-Minimalizm zenginler içindir

Bir yerde bu durumu ” Zenginlerin şımarıklık oyunlarından biri” olarak tanımlamışlar. Oysaki bu akım sadece maddeyle ilgilenmez. Minimal hareket hep evleri, gardıropları temizleyerek başlıyor. Belki bu insanlarda yanlış bir algı yaratıyor olabilir ama asıl minimalleşme zihindedir. Yani 30 parçadan oluşan bir gardıroba sahip biri; başkaları aleyhinde son derece yıkıcı ve kötü niyetli girişimlerde bulunuyorsa, bu o kişiyi minimalist yapmaz. Minimal bir zihne sahip olmanın ya da minimal bir hayat sürmenin bütçeye faydası çoktur ama bunun zenginlik ve ya fakirlikle ilgisi yoktur.

glasses-2947708_1920

-Minimalistler sadece siyah beyaz giyer

Moda akımı çerçevesinde  değerlendirdiğinize, gördüğünüz hep siyah/beyaz geometrik ve kalıplı kıyafetler olabilir. Ama minimalist olup istediğiniz tarza giyinebilirsiniz. Bunun katı ve kesin kuralları yoktur. Sonuçta minimalizm daha huzurlu, daha sakin, daha organize bir hayat yaşamanıza yarar. En önemlisi kendinizi nasıl iyi hissettiğinizdir; yani nasıl görünmek istiyorsanız öyle görünebilirsiniz.

-Bütün minimalistler vegan ya da vejeteryandır

Böyle bir kural yoktur. Genelde çevreye duyarlı ve temiz beslenen bireyler minimalizmden etkinlendiği için sanki böyleymiş gibi bir algı var. Seçim yine her alanda olduğu gibi bu alanda da kişiye bağlı. Vücuduna iyi bakmak, temiz beslenmek, sağlıklı olmak hepimiz için önemlidir. Ama bunu et yiyerek de yapabilirsiniz, vegan olarak da. Seçim sizin.

-Minimalistler sürekli listeler yaparlar, her şey düzenli ve listeli olmak zorundadır

“Organize ve iyi planlanmış bir gün, bir hayat” söyleminden çıkan bir yanlışla karşı karşıyayız. Özellikle fazlalıklardan arınma aşamasında listeler büyük önem taşıyor. Maddi konularda da hesap tutmak için listeleme önemli ama bu 7/24 liste yapılan bir hayat demek değil. Buradaki listelerden kasıt, markete giderken hepimizin yaptığı alışveriş listeleri ya da aylık bütçe tutarken yapılan listeler. Kısaca bunlar hayatı kolaylaştıran ve gereksiz para harcamayı engelleyen listeler; kaçık gibi evdeki eşyaları numaralamaya ya da sıralamaya yarayan şeyler değil.

Özetlemek gerekirse; daha önceki yazılarımda da dediğim gibi minimalizm katı kuralları olan bir akım değildir. Herkes kendi yorumunu katar ve öyle yaşar. Önemli olan huzurlu, sakin, iyi bir hayat sürebilmek. Gereksiz harcamalardan ve eşyalardan kurtulmak, toksik ilişkilere son vermek ve en nihayetinde bizi asıl benliğimizden uzaklaştıran her şeyi aradan kaldırmak.

 

Bir Cevap Yazın