Duvarlara zarif fırça dokunuşları

Sizi biriyle tanıştırmak istiyorum; Yağmur Yörük. Onunla tesadüfen tanıştım. Gittiğim yerlerde gördüğüm ve hep çok beğendiğim o çalışmaların sahibinin bu zarif insan olduğunu öğrendiğimde ise kafamda taşlar yerine oturdu. Ancak onun gibi biri bu portreleri çizebilir, bu duvarları boyayabilirdi. Haydi gelin Yağmur’u daha yakından tanıyalım.

Ailesinin bilinçli yönlendirmeleri sayesinde küçük yaşlarda sanat ile tanışan Yağmur, İzmir Amerikan Kolejinde lise eğitimini tamamladıktan sonra resim alanına profesyonel olarak yönelmeye karar vermiş. İstanbul Yeditepe Üniversitesi -Plastik Sanatlar (Resim Heykel Seramik )bölümünden ve Endüstriyel Tasarım yan dal programından derece ile mezun olmuş ve aynı üniversitede Resim bölümü yüksek lisans programını tamamlamış. Şu anda da tezi üzerinde çalışan 24 yaşındaki İzmirli Yağmur, genç yaşına rağmen büyük işlere imza atıyor.

Her ülkeden bir sanatçı ağırlayan New York School of Visual Arts sponsorluğunda gerçekleşen residency programına kabul edilip, Manhattan’da 5 hafta suren çalıştayda yer alan Yağmur Yörük , ilk kisisel sergisini de orada açma şansını yakalamış.

img_2438-1

Kendisi büyük yüzeylerde çalışma hevesini şu sözlerle anlatıyor; “Ne kadar büyük boyutta tuvallerle çalışsam da, tuvalin yüzey alanı giderek sınırlayıcı olmaya başladı. Bu sebeple duvarların daha özgür bir ifade ve hareket alanı olabileceğini düşündüm. Hayatımdaki ilk duvar resmimi anne ve babamın odasına, onlardan gizli yaptım ve maceram bu şekilde başlamış oldu. Kendilerinin bana olan sonsuz inançlarına ve güvenlerine minnettarım.”

 

Yağmur’un duvar resimlerine, çeşitli restoranlar, kafeler, mağazalar, salonlar, bebek odaları, ofis alanları ve belediye açık alan duvarlarında rastlamak mümkün. Ayni zamanda kendisi tuval resimlerine ve sergilere devam ediyor.

“Resim alanında ne kadar yüksek eğitim görmüş olsam da hedefim duvar resmi alanında alabileceğim en iyi eğitimi almaktı.”  diyen Yağmur,  alanında en büyük ve en kapsamlı program olan,  uluslararası platformda sadece 5 kişiye yer veren Philedelphia’daki “Mural Arts Program”ında kendini ve sanatını geliştirmeye devam ediyor.  Bir buçuk aydır Philadelphia’da yaşıyor ve çok büyük boyutlu işlerde çok önemli isimler ile çalışıyor. Hedefi ise oradan olabildiğince kendini geliştirmiş şekilde Türkiye’ye dönmek, bilgilerini, deneyimlerini paylaşmak ve çok daha başarılı işlere imza atmak.

Ben onun adını çok duyacağımıza ve eserlerini etrafımızda daha sık göreceğimize eminim. Siz de yakın çevresinden ve sosyal medyadan beğeniyle ve merakla takip edilen Yağmur’un işlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın