7 Günlük Mınımal Challenge

Merhaba,

Geçen hafta instagram üzerinden gerçekleştirdiğimiz “Minimal Challenge”ı buradaya ekliyorum ki elimizin altında bulunsun. Hem belki aranızda geçen hafta katılamayan ama ilerleyen günlerde başlamak isteyenler olur. 🙂

7 Günlük Minimal meydan okuma

 

  1. Gün

İşte başlıyoruz!  Güne ofis masanızı düzenleyerek başlamaya ne dersiniz? Masanın üzerinde uzun süredir duran ve artık kullanılmayan tüm kağıtları atın. Kalemlerinizi gözden geçirin, yazmayanlar doğruca çöpe! Kablolarınızı düzenleyin. Eğer evden çalışıyorsanız ya da evdeyseniz bu düzenlemeyi mutfak masanız ya da evdeki çalışma masanız için de uygulayabilirsiniz.

2. Gün

Bugün işe bilgisayarla devam ediyoruz. Kalabalık masaüstünüze veda edin. İşinize yaramayan dosyaları silin. Önemli belgeleri dosyalayın ya da ait oldukları yere kaydedin. 🖥 Vee e-mailler! Aktif olmadığınız sitelerin üyeliğinden çıkın. Gerekli, gereksiz mailleri ayırın. Sizi tüketime itecek mail gruplarından mümkünse çıkın. Çünkü bu mailler tabiri caize “Eşeğin aklına karpuz kabuğu sokar” yani doğası gereği sizi aslında ihtiyacınız olmayan şeylere iter.

3. Gün

Üçüncü günde tek bir işle uğraşmayı öğreneceğiz. Yani 15 şeyi aynı anda yapmamaya çalışacağız. Daha programlı, daha acil/önemli ayrımını yapan birine dönebilmek için adım atacağız.

4. Gün
Bugünkü görevimiz ise sosyal medyadan uzak durmak. 24 saat boyunca sosyal medyayla mümkünse hiç ilgilenmeyeceğiz.

5. Gün

Bugünkü görev evimize çekidüzen vermek. Tabii ki bir ev bir günde toparlanmaz ama en azından uzun süredir kaldırmayı istediğiniz objelerden, bir yere yığılmış küçük not kağıtlarından, salonda gözünüze fazla görünen şeylerden başlayabilirsiniz. Baktınız görünürde bir şey yok, o zaman dolaplarınıza el atın derim.

6. Gün
Takviminizi yavaşlatın.
Yeni haftayı planlamak için iyi bir fırsat. Hepimizin yaptığı en büyük hata her türlü programa “Ayıp olmasın” diye evet demek. Ama aslında günlük hayatın koşuşturmasıyla uğraşırken bir de kendinden geçmiş bir ajanda ve randevu listesiyle boğuşmak istemiyoruz. Bu sebeple bugün, gelecek hafta neyi yapıp neyi yapamayacağımıza karar vereceğiz. Bence mutlaka kendinizle başbaşa kalacağınız bir saat ya da bir gün ayırmaya çalışın.

7.Gün
Ve geldik son güne!
Bugün en önemli işi yapıp kendimize döneceğiz. Biraz yürüyün, sizi rahatlatacak aktiviteler yapın. Biraz nefes alın. Hatta bir süre sessizlikte oturup sessizliği dinleyin.

Umarım bu 7 günde hayatınızda ufak da olsa bir şeyler değiştirmeyi başarabiliriz.

Bir Cevap Yazın